Odatv’nin bu skandalı ortaya çıkarmasının ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) harekete geçti. MASAK, yaptığı incelemede 34 şehirde 382 kişinin POS cihazlarından şüpheli işlem gerçekleştirdiğini tespit etti. MASAK tarafından hazırlanan 108 sayfalık rapor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

İlgili haber için tıklayınız: POS cihazı vurgunu MASAK raporunda… 4 milyar liralık tefecilik

  

MASAK raporundan sonra da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) POS cihazı dolandırıcılığıyla ilgili şikayetlere ilişkin rapor hazırladı. O rapora da Odatv ulaştı.

BDDK, POS cihazlarıyla yabancı kişilere ait yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılması iddiasını satışı yapan şirketlere  tek tek bakarak inceledi.

İlgili haber için tıklayınız: POS cihazı vurgununda varan 3... BBDK raporu... Şüpheli işlemleri tespit etti

ŞİKAYETÇİLER TEKRAR İFADE VERDİ

Özel bir şirkette CEO olan şikayetçi, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne giderek şikayet beyanında bulundu.

Şikayetçi, beyanında özel bir bankanın yetkilisi ile iletişime geçtiğini, ancak kendisine çok yoğun olduğu için kendisiyle görüşemeyeceğini, görüşme için başka bir arkadaşını göndereceğini söylediğini ifade etti.

Şikayet beyanının devamında banka yetkilisi tarafından kendisiyle görüşmesi için gönderilen U.H. ile ofisinde görüştüğünü söyleyen şikayetçi, görüştüğü kişinin kendisine banka tarafından verilen pos cihazları ve yapılan işlemler hakkında detaylı bilgi verdiğini ve bu görüşmeyi kayda aldığını, aldığı ses kaydını ise savcılığa sunduğunu ifade etti. Şikayetçi, görüşme yaptığı U.H.’nin de dosya kapsamında tanık olarak beyanının alınmasını talep etti.

BİR MİLYAR DOLARLIK İŞLEM

Şikayetçi, beyanının devamında bahsedilen bankanın 2023 yılı Ramazan ayı içerisinde fiktif (POS cihazları, banka kartları veya kredi kartlarının amaç dışı kullanılmasıyla yapılan gizli işlemler) altın ticaretini bir Ortadoğu ülkesi üzerinden yaptığını ve bu işlemin bir milyar dolar olduğunu ifade etti.

Şikayetçi, beyanında bu işlemlerin soruşturmaya konu özel banka tarafından bilinçli olarak yapıldığını ve yasa dışı gelir elde etmek için yapıldığını öne sürdü.

BANKANIN GENEL MÜDÜRÜNÜN TALİMATI İDDİASI

İddiaların odağındaki bankanın bu işlemleri daha önce bir Afrika ülkesi üzerinden yaptığını söyleyen şikayetçi, başka özel bankaların da isimlerin vererek, bu ülkelerdeki şirketlere imtiyazlı pos cihazları verdiklerini ve yapılan işlemlerden soruşturmaya konu özel bankanın genel müdürünün de haberdar olduğunu iddia etti.https://haberanalizim.com/uploads/

Şikayetçi, beyanında Ortadoğu ülkesinde yapılan fiktif altın satışları işlemlerinin talimatını banka genel müdürünün talimatıyla yapıldığını öne sürdü. Şikayetçi, yapılan tüm işlemlerden bankanın uyum personellerinin ve kontrol ekibinin de haberleri olduğunu beyan etti.https://haberanalizim.com/uploads/

CUMHURBAŞKANININ ADINI KULLANARAK 5 MİLYON DOLARLIK VURGUN

Daha önce de CİMER’e şikayet başvurusunda bulunan şikayetçi, başvurusunda kendisini özel bir bankanın üst düzey yetkilisi olarak arayan S.K.’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını kullanarak kendisini 4 milyon 750 bin dolar dolandırdığını iddia etti.

Şikayetçinin başvurusunu incelemeye alan CİMER, bu iddianın incelenmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Adalet Bakanlığı da bu şikayeti İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasına göndererek, bu iddianın da incelenmesini istedi.